Czy mogę znaleźć zatrudnienie w IT, NIE będąc po studiach informatycznych?

27 grudnia 2021 | Szkolenia dla testerów

To pytanie często słyszę od osób spoza branży.

Krótka odpowiedź dla niecierpliwych: Tak.

Poniżej rozwinięcie dla dociekliwych:

Na podstawie Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego – Raportu podsumowującego II edycję badania w sektorze IT przeprowadzonego w latach 2020–2021 przez PARP, można stwierdzić, że, cytuję:

W odniesieniu do liczby poszukiwanych pracowników w danej roli utrzymuje się dominująca pozycja Programistów, na których czeka 28% wszystkich wakatów.

Na kolejnej pozycji pod względem wielkości zapotrzebowania znajdują się Testerzy (14%), a na trzecim miejscu Wdrożeniowcy (8%). Na podstawie wyników badania można

oszacować, że w całym sektorze IT firmy byłyby gotowe zatrudnić około 14,5 tysiąca specjalistów z różnych obszarów IT w kolejnym kwartale

Jak z tego wynika zapotrzebowanie branży IT jest nadal ogromne. 14 500 nowych specjalistów IT na kwartał a zatem 58 000 na rok.

Tymczasem od 2006 roku spadała liczba absolwentów informatyki, w 2006 roku było ich 17 tysięcy, w 2014 roku było to 14 tysięcy, w 2017 już niespełna 13 tysięcy, od 2018 roku nastąpiła stagnacja, liczba absolwentów IT oscyluje wokół 13 tysięcy, nie przekraczając 14 tysięcy, natomiast zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż rośnie.

Absolwentów IT jest ponad czterokrotnie mniej niż nowych miejsc pracy w IT - mniej więcej 2/9 zapotrzebowania. Z tego jasno wynika, że pozostałe 7/9 muszą znaleźć się gdzie indziej.

Dane firm rekrutacyjnych w pełni to potwierdzają. Wg danych Randstad, międzynarodowej firmy rekrutacyjnej, choć 90 proc. osób kandydujących do pracy w IT posiada wykształcenie wyższe, to zaledwie nieco ponad połowa (54 proc.) ukończyła kierunki techniczne (do których poza informatyką zalicza się na przykład także robotykę, mechanikę, cybernetykę, mechatronikę, automatykę itp.).

Z powyższych danych jasno wynika, że nie tylko informatyków, ale nawet absolwentów kierunków technicznych jest po prostu za mało, by zapełnić lukę w zapotrzebowaniu firm.

IT oczywiście nie jest dla każdego, ale skoro w IT 10% rekrutowanych osób nie posiada wykształcenia wyższego, 46% nie posiada wykształcenia technicznego, a 77% nie posiada wykształcenia stricte informatycznego - to wykształcenie nie jest tu przeszkodą ani nawet sitem.

Pełniejsza odpowiedź na pytanie "Czy mogę znaleźć zatrudnienie w IT nie będąc po studiach informatycznych?" - brzmi: Tak, możesz. W IT nie liczy się "papier" a rzeczywiste umiejętności. Większość firm woli zatrudnić fachowca bez dyplomu, niż dyletanta z dyplomem i dziesięcioma certyfikatami.

Rekrutacja w IT ze względu na niedobór pracowników jest dla firm coraz trudniejsza, zapotrzebowanie rośnie, liczba osób posiadających pożądane umiejętności jest niewystarczająca. Im więcej tych, trafnie dobranych i cenionych w branży IT umiejętności posiadasz - tym lepiej. Może się okazać (i najczęściej się okazuje), że wiedza teoretyczna wyniesiona ze studiów jest zupełnie nieprzydatna, albo przydatna w bardzo małym stopniu (ostatnio miałem w pracy sytuację, że kolega z zaskoczeniem zauważył, że pierwszy raz po latach do czegoś przydała mu się wiedza o BPMN, wyniesiona ze studiów), bo liczą się umiejętności praktyczne - stąd, możesz być nawet LEPSZYM kandydatem niż absolwent IT.

Powyższy rysunek przedstawia stopień trudności rekrutowania pracowników z podziałem ze względu na specjalizację, pochodzi z Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego 2020–2021 autorstwa PARP.

Zobacz również